2ο Δημοτικό Σχολείο Μαρκοπούλου                                                        2019-2020

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΙΣΜΙΚΗ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ

Θέμα: «Σχέδιο Μνημονίου ενεργειών για τη διαχείριση του σεισμικού κινδύνου»

Σε περίπτωση σεισμού, το σχολείο μας, αφού προηγουμένως έχει λάβει όλα τα ενδεικνυόμενα μέτρα αντισεισμικής προστασίας ακολουθεί το παρακάτω σχέδιο.

1. 1.Σε περίπτωση που γίνεται μάθημα, ο δάσκαλος κάθε τάξης, λέει στους μαθητές του να μπουν κάτω από τα θρανία. Ακολούθως με τον ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΕΛΕΓΧΟ εξέρχονται ως ακολούθως.
  2. Σε περίπτωση σεισμού κατά την διάρκεια του διαλείμματος, οι εφημερεύοντες δάσκαλοι, οδηγούν τους μαθητές στο γήπεδο του σχολείου.
    1. Ορισμός υπευθύνων
    2. Οι γονείς παραλαμβάνουν τους μαθητές από το χώρο συγκέντρωσης με την άδεια του Εκπ/κού της τάξης, του Διευθυντή, ή της Υποδιευθύντριας του Σχολείου.

Οι τάξεις: Α2&Α1 βγαίνουν πρώτες γιατί βρίσκονται στο χώρο του ισογείου από τη έξοδο 1(Ανατ. είσοδος).Ακολουθούν οι τάξεις: Δ2,Δ1,Ε1,ΣΤ1&ΣΤ2 από την έξοδο 2(ΒΑ του Σχολείου). Ακολούθως οι τάξεις:Ε2,Β,ΤΠΕ & Γ βγαίνουν από την έξοδο 3(Δυτική έξοδος).

Εναλλακτική έξοδος :

Οι μαθητές του ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ, ανάλογα με την αίθουσα που γίνεται το μάθημα, θα εξέρχονται από την Ανατολική ή την ΒΑ έξοδο.

Η συγκέντρωση των μαθητών γίνεται στο ΓΗΠΕΔΟ του σχολείου που παρέχει

πλήρη ασφάλεια.

Ο διδάσκων κάθε τάξης κάνει ονομαστικό προσκλητήριο των μαθητών προκειμένου να βεβαιωθεί αν όλοι οι μαθητές είναι παρόντες. Σε περίπτωση που λείπει κάποιος ενημερώνεται ο διευθυντής.

α)      Γενικός υπεύθυνος σχεδίου είναι ο Διευθυντής του Σχολείου Κων/νος Ελευθεριάδης ή η Υπεύθυνη Πολιτικής Άμυνας, κ. Γκλιάτη Ελένη, Υπ/ντρια.

β)      Υπεύθυνοι ασφάλειας-ελέγχου προσέγγισης μαθητών σε επικίνδυνα σημεία: Γκλιάτη Ελένη, Πλιάσσας Κων/νος &Παπαγεωργίου Σοφία.

γ)      Υπεύθυνοι Πρώτων Βοηθειών: Παπαδοπούλου Ευαγγελία, Αλουπογιάννη Γεωργία & Αντωνοπούλου Αθηνά.

δ)      Υπεύθυνοι πυρασφάλειας:Πατήλας Κων/νος, Πλιάσσας Κων/νος & Ιγνατιάδης Χρήστος.

ε)       Ομάδα ελέγχου δικτύων-αποκατάστασης βλαβών: Ελευθεριάδης Κ.,Ιγνατιάδης Χρ.& Παπαδοπούλου Ευαγγελία.

στ)     Ομάδα αναζήτησης ατόμων που δεν έχουν παρουσιαστεί στο χώρο καταφυγής: Γκίκα Μαρία, Γκλιάτη Ελένη & Τυρμπάκη Βασιλική.

ζ)       Ομάδα φύλαξης Αρχείου του σχολείου: Ελευθεριάδης Κ.,Γκλιάτη Ελένη & Καραμιχαήλ Στυλιανή.

η)      Ομάδα στήριξης ΑΜΕΑ: Τυρμπάκη Βασιλική, Ιγνατιάδης Χρήστος, Γκίκα Μαρία & Γιαννάκη Ζωή.

ΚΩΝ/ΝΟΣ ΕΛΕΥΕΘΡΙΑΔΗΣ